Facebook
Baner

Na zaproszenie Głównego Lekarza Weterynarii Pana Pawła Niemczyka w dniu 30 listopada br. w MRiRW odbyło się spotkanie z przedstawicielami branży drobiarskiej w celu omówienia aktualnych problemów.
Główny Lekarz Weterynarii przedstawił analizę stanu w poprzednim okresie zwalczania grypy ptaków i co zauważył – było niestety wiele nieprawidłowości w niektórych przypadkach zarówno po stronie ferm, jak i osób uczestniczących w czynnościach likwidacji.
Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział regionalizację zakładów utylizacyjnych, by nie wozić skażonego materiału na wielkie odległości. Zapowiedział również zaktualizowanie przepisów dla Powiatowych Lekarzy Weterynarii aby ich interpretowanie było jednolite.
Podczas dyskusji padła informacja o czterokrotnie większej wykrywalności Salmonelli podczas badań wykonywanych przez Powiatowe Inspekcje Weterynaryjne niż w badaniach właścicielskich.
Poruszony był również problem zużycia antybiotyków w polskiej produkcji zwierzęcej co lokuje nas na drugim miejscu w UE, po przodującej w tym zagadnieniu Hiszpanii. Projektowane są przepisy dla polskich rolników, które mają ograniczyć zużycie antybiotyków w konkretnych gospodarstwach, łącznie z ich wyłączeniem z produkcji zwierzęcej, w tym chowie drobiu.
Kolejną z ważnych informacji jest ta, że Polska otrzymała uprawnienia eksportowe na mięso drobiowe do USA, które muszą być poprzedzone szkoleniami w zakresie bezpieczeństwa żywności przeprowadzonymi przez uprawnione firmy z USA dla organów Inspekcji Weterynaryjnej i oddzielnie dla zakładów przetwórczych chcących eksportować.
Prowadzone są również negocjacje z Japonią w sprawie koniecznych kontroli zakładów przetwórczych, aplikujących do zdobycia uprawnień eksportowych na tamten rynek.
Z kolei z Hong Kongiem wynegocjowano stosowanie zasad unijnych dotyczących regionalizacji, które polegają na wyłączeniu z eksportu jedynie powiatów, a nie całej Polski gdy wystąpi grypa ptaków.
Opracował uczestnik spotkania Andrzej Danielak